poniedziałek, 29 maja 2017

Problem moczenia nocnego? Sprawdź jakie są przyczyny i jak sobie z tym radzić!

Odpieluchowywanie to etap, który musi przejść każdy rodzic i każde dziecko. Prawidłowo rozwijający się Maluch, kontrolę nad oddawaniem moczu w dzień osiąga w wieku 2-4 lat, a w nocy nawet do 5 roku życia. Niekiedy zdarzają się trudność w nabyciu tej, jakże ważnej umiejętności. Niestety wpływa to negatywnie na bardzo dużo sfer życia dziecka i jego bliskiego otoczenia.

Przyczyn moczenia się nocnego może być wiele. Są nimi między innymi ograniczenie pojemności pęcherza moczowego, trudności z budzeniem się, czy nadmierna produkcja moczu w nocy. Problemu tego nie powinniśmy bagatelizować i traktować jako dolegliwość przemijającą, lecz udać się do pediatry lub po prostu lekarza rodzinnego.

Co się dzieje z dzieckiem?
Moczenie się  nocne prowadzi to do zaburzeń psychospołecznych, ograniczenia kontaktów zarówno z rówieśnikami, jak i rodziną, samoocena i poczucie własnej wartości są mocno zaniżone. Wstyd powoduje, że dziecko niechętnie decyduje się na nocowanie u kolegi, wyjazdy na kolonie, a co za tym idzie - nie maj okazji do usamodzielnienia się. Im dłuższej problem trwa, tym objawy się nasilają.


Jak się przygotować do wizyty u lekarza?
Należy prowadzić i codziennie systematycznie wypełniać dziennik mikcji. Jest to sposób obserwacji picia i siusiania. Dzięki niemu, wraz z kartą obserwacji dziecka, dostarczamy lekarzowi niezbędnych informacji na temat dziecka moczącego się w nocy.

Co sami możemy zrobić?
Przede wszystkim nie wolno nam zachowywać się jakby problemu nie było. Często podświadomie traktujemy go zbyt pobłażliwie. Należy pamiętać, że moczenie się nocne nie jest skutkiem niedopilnowania rodziców. Powinniśmy szukać pomocy medycznej, ponieważ przyczyną mogą być wady układu moczowego, zaburzenia czynności dróg moczowych, choroby ogólnoustrojowe. Możemy zminimalizować wpływ moczenia się nocnego na psychikę dziecka poprzez wspieranie go, dawanie poczucia bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że nie jest to w jego intencji, następuje to mimowolnie. Kary, czy wyśmiewanie się mogą nasilić objawy.

Dziecku możemy pomóc również poprzez wprowadzenie zasad mających na celu regulację pracy pęcherza moczowego.
Dziecko powinno:
  • przyjmować odpowiednią ilość płynów,w regularnych odstępach w ciągu dnia,
  • systematycznie oddawać mocz,
  • nie pić 2 godziny przed snem,
  • w godzinach wieczornych ograniczyć spożywanie nabiału, soków z cytrusów, napojów zawierających kofeinę – zwiększają one ilość moczu wytwarzanego podczas nocy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź SuchyPoranek.pl


Ev.


1 komentarz:

warsaw clubs pisze...

Super post, bardzo przydatny dla przyszłych mam:)

Prześlij komentarz